Strona główna > Aktualności

Pierwszy dzień czerwca tradycyjnie poświęcony był dzieciom. Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie również starał się sprawić najmłodszym wiele frajdy tego dnia.

15 maja na terenie wydziału Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyło się uroczyste otwarcie poobozowej wystawy autorstwa studentów II rok animacji społeczno-kulturalnej z edukacją kulturalną.

Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego zainicjowało na wydziałach UŚ Targi Kariery, które są częścią projektu "STUDIA I CO DALEJ - zwiększenie konkurencyjności studentów UŚ na rynku pracy" finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podczas Moblinych Targów Kariery w Kampusie Cieszyńskim, które odbedą się 10 kwietnia 2019 roku bedzie można zaznajomić się z działanością oraz nawiązać kontakt z takimi przedsiębiorstwami i instytucjami jak:

Pierwszego dnia wiosny, 21 marca grupa studentów edukacji kulturalnej, w ramach zajęć prowadzonych przez mgr Jolantę Gisman-Stoch, odwiedziła Muzeum im. Jana Wałacha w Istebnej. Celem wizyty było dostrzerzenie wartości społecznych obecnych w sztuce Jana Wałacha oraz tych, które realizuje Stowarzyszenie im artysty Jana Wałacha w Istebnej, prowadzące swoją działalność kulturalną wokół jego sztuki.

Studenci w ramach zajęć realizują projekt pilotażowy do międzynarodowego projektu: „Społeczne Wartości Kultury i Sztuki”, zgłoszonego do programu unijnego „Horizon 2020”. W ramach tej idei studenci inicjują inwentaryzację praktyk kulturowych i artystycznych w swoim środowisku, pytając o wartości społeczne.

Tegoroczny, już szesnasty Studencki Przegląd Filmowy „czASKina” sygnowany hasłem „Nieszablonowość”, będzie skupiać się na zagadnieniu inności i odmienności.Hołdując tradycji, również w tej edycji na uczestników będzie czekało wiele atrakcji, odbiegających od szablonów i szarej rutyny.

W ubiegłym roku Cieszyńska Orkiestra Dęta Uniwersytetu Ślaskiego obchodziła 30-lecie działalności. Z tej okazji wydano płytę z utworami w wykonaniu Orkiestry. W poniedziałek, 4 lutego 2019 r w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy" odbedzie się Koncert Promocyjny tego albumu.

W poniedziałek 21 stycznia br. delegacja władz Uniwersytetu Śląskiego spotkała się w Cieszynie ze Starostą Cieszyńskim – Mieczysławem Szczurkiem, a także Burmistrz Miasta Cieszyn – Gabrielą Staszkiewicz.

Tematem rozmów była konsolidacja i umocnienie Kampusu Cieszyńskiego oraz współpraca pomiędzy uczelnią a władzami miasta i powiatu. Poruszono m.in. kwestie wsparcia przez lokalny samorząd inwestycji w infrastrukturę uczelni. W spotkaniu ze strony Uniwersytetu Śląskiego udział wzięli: Prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk – Rektor, Prof. zw. dr hab. Małgorzata Łuszczak – Dziekan Wydziału Artystycznego, Prof. zw. dr hab. Zenon Gajdzica – Dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji, Dariusz Laska - p.o. Zastępcy Kanclerza ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką.

Kolejna, trzecia już, odsłona śląskiego święta nauki odbędzie się od 12 do 14 stycznia 2019 roku. Organizatorzy wydarzenia, ośmieleni sukcesem poprzedniej edycji, zdecydowali się poszerzyć formułę tych punktów programu, które świetnie sprawdziły się przed rokiem, jak i zaproponować publiczności festiwalu zupełnie nowe elementy.

Jednym z najistotniejszych uzupełnień formuły ŚFN jest debiutujące w zbliżającej się edycji hasło przewodnie – ENERGIA.

Tradycyjnie w okolicach początku grudnia, a dokładnie 27 listopada na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji odbyły się warsztaty plastyczne z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

W pierwszą środę grudnia (5 grudnia) w sali konferencyjnej cieszyńskiego kampusu odbędzie się konferencja pt.: "Harcerskie inspiracje w edukacji i wychowaniu" organizowaną przez harcerzy i instruktorów Hufca Ziemi Cieszyńskiej.

Zaproszenie kierowane jest szczególnie do instruktorów, nauczycieli, wychowawców, rodziców, studentów, członków samorządów uczniowskich - osób, którym bliskie są tematy edukacji i wychowania. Organizatorzy pragną w ten sposób stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń i refleksji na temat tego, jak harcerski dorobek może wspierać i inspirować w procesie uczenia się i nauczania.