11. Cieszyńska Noc Muzeów

Strona główna > Aktualnosci > 11. Cieszyńska Noc Muzeów
Widok na cieszyński ratusz i kamienicę pod brunatnym jeleniem nocą

Każdego roku w maju przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów. Z tej okazji w wielu miastach organizowana jest Noc Muzeów. Do tej inicjatywy 10 lat temu dołączył także Cieszyn i jego instytucje. W tym roku po raz kolejny w Cieszyńską Noc Muzeów, która odbędzie się 25 maja, zaangażowani są studenci i pracownicy cieszyńskich wydziałów Uniwersytetu Śląskiego.

W programie Wydziału Artystycznego zaplanowano:

• "Tajna Misja Bombika", czyli słuchowisko muzyczne uczącej współpracy w grupie, połączona z zabawą. Spotkanie z dziećmi, w ramach którego autor bajki: ks. Bogusław Zeman SSP oraz studenci i absolwenci Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego w Cieszynie pod kierunkiem dr Aleksandry Zeman wykonają fragmenty słuchowiska muzycznego na postawie książki pt. "Tajna misja Bombika" (wyd. Edycja Świętego Pawła, 2015), w adaptacji Magdaleny Micherdy, z akompaniamentem dr Karola Pyki - aranżera piosenek.
    Przewidziano także zabawę ruchową dla dzieci z główną postacią - słoniem Bombikiem oraz naukę wybranej piosenki.

Słuchowisko odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. I. Paderewskiego w Cieszynie, ul. Zamkowa 3 o godz. 17.00 w sali koncertowej nr 128.

• "Królowa Śniegu"- baśń muzyczna w wykonaniu studentów, przygotowana przez dr. Jana Bembena z Instytutu Muzyki WA UŚ. Widowisko odbędzie się w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego (ul. Regera 6) o godzinie 21:00.

Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji zaprasza do udziału w Nocy Twórczości Animatora, która odbędzie się w ramach Nocy Muzeów. W harmonogramie NTA zaplanowano:

• Hokej na trawie pt.: ,,Uwolnij królową’’ w godzinach 18:00- 21:00 (Park Pokoju, Muzeum Śląska Cieszyńskiego)
  • Fotościankę (Muzeum Śląska Cieszyńskiego- dziedziniec)
  • WARSZTAT: Własnoręczny nadruk na poszewce- od 18:00 do wykorzystania asortymentu (Park Pokoju, Muzeum Śląska Cieszyńskiego)
  • WARSZTAT: Karty na włókninie – od 18:00 do wykorzystania asortymentu ( Park Pokoju, Muzeum Śląska Cieszyńskiego)
  • Grę terenową: rozpoczęcie:16:30; zakończenie: 21:00 (Park Pokoju, Muzeum Śląska Cieszyńskiego) Teren gry obejmuje obszar od Rynku do Zamku.
  • Pokaz grupy tanecznej  ,,The Army’’ Kamila Wrzeszcza (Rynek) o godz. 20:15
  • Teatr Cieni: „Alicja w Krainie Czarów” (Park Pokoju, Muzeum Śląska Cieszyńskiego) godz. 21:15
  • Flash Mob - ROSAS  DANST  ROSAS (Rynek) godz. 22:30
  • Pokaz Teatru Światła Wataha (Rynek) godz. 22:45

+ Dla uczestników i odwiedzających: poczęstunek w Krainie Czarów

Więcej informacji o Nocy Twórczości Animatora na Facebooku.

Dodatkowo studenci edukacji kulturalnej (II st.) zapraszają na wystawę pt.: "Co to jest muzeum?", która zlokalizowana będzie w piwnicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Wystawa składa się z prac plastycznych uczniów przedszkoli zlokalizowanych na terenie Śląska i Małopolski, materiałów filmowych i dźwiękowych będących elementem projektu badawczego. "Co to jest muzeum?" pozwala poznać i lepiej zrozumieć wyobrażenie o muzeum dzieci w wieku 4-6 lat. Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 19:00.

O wystawie "Co to jest muzeum?" można przeczytać także na profilu facebookowym WEiNoE:

Podczas 11. Cieszyńskiej Nocy Muzeów zaprezentuje się również Międzywydziałowy Zespół FolkUŚ pod kierunkiem dr Magdaleny Szyndler. Zespół wykona "Beskidzkie melodie ludowe" w Dziedzińcu Muzeum (godz. 20:30) oraz w Sali Rzymskiej (godz. 22:00)

11. Cieszyńska Noc Muzeów na facebook.com

Plakat Nocy Twórczości AnimatoraPlakat Jedenastej Cieszyńskiej Nocy MuzeówPlakat Tajnej Misji Bombika