Cieszyński Kampus bez urlopu

Strona główna > Aktualnosci > Cieszyński Kampus bez urlopu
Zdjęcie z Letniej Szkoły Języka Polskiego na rynku w Cieszynie.

Wakacyjny czas nie był dla naszego kampusu okresem urlopowym. W lipcu i sierpniu Cieszyn stał się miejscem wielu wydarzeń i gościł sporo gości z zagranicy.

Zaraz po zakończeniu roku szkolnego do „miasta trzech braci” na obóz artystyczno- naukowy przybyła zdolna młodzież z Kartuz, Zakopanego i Świdnicy. Organizatorem letniska było Centrum Inicjatyw Edukacyjnych- partner i współpracownik Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji. Każdy z dotychczasowych obozów odbywał się pod określonym wcześniej tematem, do którego nawiązywały projekty i zajęcia w których uczestniczy młodzież. W tym roku hasłem przewodnim była „Granica”. Młodzież oprócz codziennych lekcji i warsztatów z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych, humanistycznych i artystycznych, brała udział w wycieczkach do Katowic, Pszczyny, Trójwsi, czeskiego Příbora i Štramberka. Obozowicze poznali także Cieszyn, jego tradycje i historię. Obóz zakończyły prezentacje projektów każdej z sześciu grup, gdzie przedstawiono filmy, spektakle czy piosenki. W podsumowaniu wzięła udział Prodziekan WEiNoE dr Kinga Czerwińska.

W dniach 1-29 sierpnia 2018 roku odbyła się XXVIII Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ. Z roku na rok zainteresowanych poznawaniem tajników języka polskiego, pięknem polskiej kultury, bogactwem literatury i historią naszego kraju przybywa. W tegorocznym kursie uczestniczyło prawie 250 osób z blisko 30 krajów. Uczestnicy letniej szkoły uczyli się języka polskiego na porannych zajęciach lektoratowych, brali udział w wykładach, konwersatoriach i seminariach z zakresu historii, literatury, sztuki, kultury, przemian społecznych i gospodarczych, sytuacji politycznej w Polsce oraz wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej. Organizowano również gry i zabawy językowe, spotkania poetyckie, pokazy, koncerty, biesiadę śląską, spotkania z ciekawymi ludźmi reprezentującymi różne dziedziny wiedzy, a także wycieczki po południowej Polsce. Podczas XXVIII Letniej Szkoły odbyły się ważne imprezy: Sprawdzian z języka polskiego (15.08.2018) oraz Wieczór Narodów (15.08.2018). Cudzoziemcy uczestniczący w letniej szkole oraz goście podjęli wyzwanie w dyktandzie napisanym przez prof. Jolantę Tambor-dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, dr Małgorzatę Smereczniak z SJiKP oraz dra Marcina Maciołka z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ.

Na przełomie sierpnia i września w Cieszynie zawitał 31. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Zespoły z najdalszych zakątków świata przybyli na Śląsk, aby nie tylko pokazać kulturę swojego kraju, ale także poznać tradycje innych narodów. W festiwalu uczestniczyły zespoły z Gruzji, Panamy, Indii, Białorusi, Serbii, Meksyku, PRA.  Mimo iż na tydzień opanowali nasz kampus akademicki, to swoje taneczne i śpiewacze popisy zaprezentowali m.in. w Ustroniu, Chorzowie i Pszczynie. Głównym organizatorem festiwalu tradycyjnie był Studencki Zespół Pieśni i Tańca „KATOWICE”, który gospodarzem tego wydarzenia jest od 1979 roku. Polski folklor prezentowały m.in.: Zespół „Kalina” z Wrocławia, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, Zespół Regionalny ĆWIKLICE oraz gospodarz- SZPiT KATOWICE.