Wyjątkowi nauczyciele ziemi pszczyńskiej

Strona główna > Aktualnosci > Wyjątkowi nauczyciele ziemi pszczyńskiej
Uczestnicy konferencji

fot. M. Grzywacz (Powiat Pszczyński)

W piątek, 28 września 2018 roku w budynku Starostwa Powiatowego w Pszczynie odbyła się kolejna konferencja dotycząca ważnych postaci dla ziemi pszczyńskiej. Inicjatorami tych cyklicznych wydarzeń są radni z Komisji Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Rady Powiatu Pszczyńskiego z dr Danutą Kocurek- pracownikiem Zakładu Historii i Teorii Wychowania WEiNoE UŚ, oraz przewodniczącym komisji, Damianem Cieszewskim na czele. Piątkowa konferencja nosiła tytuł: „Zasłużeni nauczyciele ziemi pszczyńskiej. Znani i nieznani”.

Wśród zaprezentowanych postaci znaleźli się: Bronisława i Jerzy Dymarowie, Maria Cieszewska, Alojzy Hess, Marian Cieśla, Franciszka Morkisz, Janusz Bernhard, Tadeusz Bańczyk, Tadeusz Kruk i Gertruda Stalmach, których sylwetki przybliżyli nauczyciele, mieszkańcy powiatu, potomkowie oraz pracownicy wydziałów cieszyńskich Uniwersytetu Śląskiego: prof. dr hab. Joanna Glenc oraz dr Danuta Kocurek.

Prócz historii pszczyńskiej oświaty, zostały także zaprezentowane jej szanse i kierunek rozwoju, oo którym mówiła Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczycielka Roku 2017 r., pracująca w Szkole Podstawowej w Pielgrzymowicach.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: dr hab. prof. UŚ Krzysztof Śleziński, dyrektor Instytutu Nauk o Edukacji Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz ks. prof. dr hab. Józef Budniak z Uniwersytetu Śląskiego.

Zdjęcie prelegentów, organizatorów i przewodniczącej

fot. M. Grzywacz (Powiat Pszczyński)